twoje-zdanie.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i lifestylu

Biznes

Na czym polega faktoring odwrócony i kiedy warto z niego skorzystać?

Na czym polega faktoring odwrócony i kiedy warto z niego skorzystać?

Zbliża się termin opłacenia faktury za zakupy firmowe, ale chwilowo nie masz wystarczająco środków na spłatę? A może chcesz opłacić wszystko znacznie wcześniej, żeby otrzymać rabat? Właśnie w takiej sytuacji sprawdzi się faktoring odwrotny – czyli odwrotna opcja klasycznego faktoringu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie i w jaki sposób działa!

Czym jest faktoring odwrócony?

Standardowy faktoring polega na przekazaniu nieopłaconych faktur (przed terminem) firmie faktoringowej – w zamian za gotówkę. Są to jednak faktury wystawione przez Ciebie kontrahentom (gdy jesteś sprzedającym). Dzięki temu nie musisz czekać, aż klienci przeleją Ci pieniądze, środki nie są zamrożone i możesz korzystać z nich w dowolny sposób.

W przypadku faktoringu odwróconego firma faktoringowa również opłaca faktury. Nie są to jednak dokumenty wystawione przez Ciebie, a te, które ma opłacić Twoja firma – za zakup towarów lub usług (gdy jesteś kupującym). Nie zwalnia Cię to z obowiązku spłacenia faktur, jednak koszt rozkładasz na korzystne dla siebie raty. Nie musisz więc jednorazowo wydawać większej sumy pieniędzy – gdy nie możesz lub nie chcesz sobie na to pozwolić.

Jak działa faktoring odwrotny w praktyce? Pani Mariola prowadzi niewielką kwiaciarnię. Największy obrót ma zawsze w okolicach 1 listopada, czyli Dnia Wszystkich Świętych. Zamówiła z tej okazji znacznie więcej towaru, jednak możliwość opłacenia faktur uzyska dopiero, gdy sprzeda wykonane stroiki. Decyduje się na skorzystanie z faktoringu odwróconego – firma faktoringowa spłaca zakupy, a pani Mariola rozkłada całość na korzystne raty.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu odwróconego?

 

Usługa faktoringu odwróconego jest skierowana do tych przedsiębiorców, którzy mają przejściowe kłopoty finansowe lub chcą skorzystać z okazji rynkowej – np. zrealizować zlecenie dla dużego klienta mimo braku środków na towar. To dobra opcja, żeby:

  • opłacić wszystkie faktury w terminie – a dzięki temu zadbać o relacje ze swoimi kontrahentami i zachować wiarygodność swojej firmy,
  • skorzystać z rabatów, które często są oferowane za szybkie spłacenie należności,
  • rozwinąć swoją firmę i zrealizować duże zlecenie, które szybko się zwrócą,
  • kupić towar w promocji na zapas.

To dobra alternatywa dla usług bankowych, idealna do zastosowania w nagłych sytuacjach, kiedy pieniądze są potrzebne szybko (bez wielotygodniowych formalności).

Jak skorzystać z finansowania zakupów w PragmaGO?

Chcesz skorzystać z faktoringu odwróconego? W PragmaGO znajdziesz finansowanie zakupów. Twoje zakupy zostaną opłacone w kilka chwil, a Ty spłacisz je w wygodnych dla siebie ratach (od 3 do 24 rat).

Aby zgłosić fakturę do spłaty, wystarczy wypełnić wniosek przez internet. To szybkie i wygodne, a formularz jest bardzo intuicyjny. Po weryfikacji wszystkie warunki otrzymasz mailowo. Gdy zaakceptujesz je SMS-em, pieniądze zostaną ekspresowo wysłane Twojemu kontrahentowi. Uzyskasz również limit finansowania, który działa jak kredyt odnawialny.

Kto może skorzystać z finansowania zakupów w PragmaGO? Każdy zarejestrowany przedsiębiorca, który prowadzi działalność powyżej 12 miesięcy. Nie ma znaczenia, w jakiej branży działa – budowlanej, transportowej, IT czy w marketingu.

Co więcej, po zgłoszeniu pierwszej faktury do finansowania, przedsiębiorca otrzymuje limit, który może wykorzystać na kolejne firmowe zakupy, które może zgłaszać jeszcze wygodniej poprzez Strefę Klienta. 

Udostępnij