twoje-zdanie.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i lifestylu

Finanse

Zarządzanie finansami – podstawowe wskazówki 

Zarządzanie finansami – podstawowe wskazówki 

Zarządzanie finansami i wszystkie zadania związane z księgowością to bardzo ważna kwestia w każdej firmie. Planowanie finansowe, realizacja tego planu i kontrola jego realizacji to podstawowe zadania jakie ta dziedzina wykonuje. Istnieje kilka rad, które pomogą w zarządzaniu finansami.

Zarządzanie finansami – wskazówki 

Kiedy zarządzamy finansami w naszej firmie, bardzo ważny jest czas. Większość zmian, które prowadzimy nie od razu przynosi efekty. Analiza wyników i planowanie finansowe dużo wcześniej może pomóc przygotować się na ewentualne niepowodzenia. Często popełniany błąd w małych firmach, to odkładanie zarządzania finansami na ostatni moment. Lepiej tego nie robić, bo jeśli problemy firmy zaczną się nawarstwiać, potem bardzo trudno będzie je naprawić.

Trzeba też pamiętać, że zarządzanie finansami to zdecydowanie coś więcej niż sama księgowość. Taki dział z pewnością pomoże dostarczać Ci wyniki finansowe, czy ewidencję, ale nie zaproponuje Ci podziału kosztów, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Nawet jeśli dział księgowości składa się z kilkunastu osób, nie jest to powód dla którego nie powinieneś rozumieć wszystkich zagadnień i spraw którymi się zajmują. Często to właśnie do Ciebie będą należeć ostatecznie podejmowane decyzje

Kluczowe pytania w zarządzaniu finansami

Jeśli jesteś przedsiębiorcą musisz wiedzieć w jakiej kondycji jest Twoja firma. Powinieneś znać odpowiedź na poniższe kluczowe pytania: 

  • Czy regularnie sprawdzasz wynik finansowe swojej firmy?
  • Czy wiesz jakich wyników możesz się spodziewać w tym roku i kwartale?
  • Czy tworzysz i analizujesz plany finansowe?
  • Czy gotówka Twojej firmy jest zabezpieczona na najbliższe tygodnie?

Zarządzanie finansami – kluczowe elementy

Żeby prowadzona przez Ciebie firma przynosiła zyski, była bezpieczna i przynosiła zyski, powinna prowadzić w 3 kluczowych obszarach:

  1. Stabilny rozwój 

Ważne jest wyznaczenie celu i planu jego realizacji. Plan finansowy uwidacznia możliwe słabości i błędy, które można wyeliminować, tak aby nie pojawiały się w przyszłości. Monitorowanie i analiza efektów, oraz poprawa wyników pomoże skutecznie zarządzać finansami.

  1. Usprawniony przepływ pieniędzy

Płynność finansowa jest bardzo istotna. Kontrola tego obszaru zajmuje się nie tylko kwestią kapitału obrotowego i ilości gotówki , ale ma na celu przyspieszenie jej obiegu.

Pamiętaj aby cały czas starać się usprawniać ten proces.

  1. Kontrola kosztów i wzrost zysków

Jak wcześniej było wspominane, niezwykle ważna jest analiza finansowa tego co wydarzyło się w przeszłości oraz plan aby poprawić to co nie działo poprawnie. Takie czynności wpływają na finansowe bezpieczeństwo Twojej firmy.

Zarządzanie finansami – podsumowanie

Obszar finansów jest skomplikowany i rozległy. Nawet dla małej firmy jest on niezmiernie ważny. Analiza wyników finansowych może ustrzec nasze przedsiębiorstwo od kryzysu. Wyżej przedstawione informacje to tylko skrót najważniejszych wskazówek, które warto zastosować przy działaniu z finansami.

ZMIANAPERSPEKTYWY

Udostępnij