Zasady BHP mają za zadanie określenie postępowania pracownika w trakcie wykonywania jego obowiązków. Wszystko o co musi zadbać pracodawca i jakie obowiązki musi wypełniać zatrudniony znajdziesz w poniższym artykule.
Podstawowe zasady BHP
- Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie
Kodeks pracy mówi o tym, że pracownik ma obowiązek zapoznania się z zasadami BHP. Są one umieszczone w instrukcji, która powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
- Stanowisko pracy
Każdy pracownik powinien mieć zapewnione bezpieczne i czyste miejsce pracy, które nie zagraża jego zdrowiu i życiu. Takie stanowisko powinno być dostosowane do potrzeb psychofizycznych danej osoby.
- Zagrożenia
Każdy pracownik musi zostać poinformowany przez pracodawcę o istniejącym niebezpieczeństwie związanym z pracą na danym stanowisku. Powinna zostać również przedstawiona procedura radzenia sobie w sytuacji wystąpienia takiego zagrożenia.
- Odzież ochronna
Niektóre stanowiska wymagają wykonywania pracy w odzieży ochronnej. Zapewnienie jej leży po stronie pracodawcy. Chodzi tutaj m.in. o odpowiednie obuwie, kask, rękawice, okulary czy fartuch.
- Stosowanie się do poleceń przełożonych
Pracownik musi realizować swoje obowiązki tak, aby nie zagrażać sobie i innym ludziom. Pracownik musi także wykonywać swoje obowiązki w sposób przedstawiony przez przełożonych.
- Szkolenia BHP
Każdy pracownik ma obowiązek uczestniczyć w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to okazja na zapoznanie się z zasadami, które w sytuacji zagrożenia mogą uratować życie.
- Badania pracownicze
Wizyta u lekarza medycyny pracy pomaga określić, czy stan zdrowia pracownika pozwala mu na wykonywanie jego obowiązków na danym stanowisku.
- Utrzymanie porządku w miejscu pracy
Porządek w miejscu wykonywania obowiązków zmniejsza ryzyko wypadku.
- Znaki w miejscu pracy
Każdy pracodawca zobowiązany jest do umieszczenia znaków nakazu,zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych w miejscu pracy. Każdy pracownik ma obowiązek się do nich stosować.
- Droga do i z pracy
Zasady BHP nie dotyczą samego miejsca pracy. Obowiązują również w drodze do zakładu oraz podczas powrotu. Mowa tutaj np. o regułach ruchu drogowego. Przestrzeganie takich zasad zmniejsza ryzyko ulegnięcia wypadkowi, które zagraża zdrowiu a nawet życiu.
Zasady BHP i ich złamanie
Pracownikowi za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może grozić kara upomnienia, nagana lub kara finansowa. Upomnienie oraz naganę stosuje się, gdy pracownik nie przestrzega przepisów bhp, ustalonego czasu pracy czy porządku w procesie pracy.
Kara finansowa zaś przysługuje pracownikowi np. za picie alkoholu w pracy lub stawianie się w nietrzeźwości, ignorowanie wszelkich przepisów czy nieuzasadnione opuszczenie swojego stanowiska.
Zasady BHP – podsumowanie
Wyżej wymienione 10 zasad to tylko podstawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Praw, których należy się trzymać jest o wiele więcej a są one jasno określone w Kodeksie Pracy. Warto się zapoznać z nimi wszystkimi aby wiedzieć jakie mamy prawa jako pracownik lub pracodawca.