twoje-zdanie.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i lifestylu

Rozwój osobisty

Coaching co to jest? Definicja i jego rodzaje

Coaching co to jest? Definicja i jego rodzaje

Samorozwój, motywacja, czy rozwój zawodowy to coś, co praktycznie każdemu jest potrzebne. Istnieje kilka technik uczenia się, czy skutecznego rozwiązywania problemów. Czy takimi kwestiami zajmuje się tylko psycholog? Otóż nie? Coaching – co to jest i na czym polega?

Coaching co to jest – definicja

Jest to technika pozwalająca się rozwijać i opiera się na relacji między coachem a zainteresowany. Regularne spotkania i rozmowy mają ułatwić osiąganie celów, rozwijanie kompetencji czy uczenie się lepszego gospodarowania czasem. Zadaniem coacha jest zapoznanie się z klientem i zaproponowanie mu metody pracy, która będzie dla niego odpowiednia i komfortowa. Takie spotkania trwają od 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy ode celów, jakie chcemy osiągnąć.

Warto podkreślić, że praca z coachem przeznaczona dla osób zdrowych, bez zaburzeń o podłożu psychologicznym. Takie osoby powinny zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.

Historia coachingu

Pierwszy raz ten termin użyto około roku 1830, w związku z pojęciem trener lub instruktor. Mówiono, że coaching to swego rodzaju “transport ludzi” z miejsca w którym są, do miejsca w którym chcą być.

Coaching co to jest – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów coachingu, jednak najpopularniejszymi jest coaching indywidualny oraz coaching grupowy/zespołowy.

Coaching indywidualny

Taki rodzaj jest wybierany, kiedy chce popracować nad rzeczami takimi jak:

 • obniżenie i nauka panowania nad stresem
 • nauka samomotywacji
 • pozbycie się rutyny i złych nawyków
 • lepsza organizacja czasu i lepsze planowanie zadań
 • ulepszanie umiejętności interpersonalnych
 • wdrożeń założeń o zdrowym stylu życia

Coaching grupowy

Jest to typ szkolenia zbliżony do coachingu biznesowego. Pozwala na wspólne podnoszenie kompetencji zespołu, właśnie dlatego głównie kieruje się go do firm. Dzięki takim spotkaniom klienci nie tylko uczą się od coacha ale także od swoich współpracowników.

Inne rodzaje coachingu

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów coachingu istnieją jeszcze takie jak:

 • coaching zawodowy – nastawiony na rozwój związany z karierą
 • life coaching – nastawiony na relacje z innymi ludźmi i życie osobiste
 • executive coaching – jest to praca z kadrą zarządzającą firm
 • coaching medyczny – nastawiony na pracę z personelem medycznym i pacjentami
 • diet coaching – budowanie zdrowych nawyków żywieniowych

Coaching co to jest – podsumowanie.

 Coaching to interaktywny proces pomaga indywidualnym osobom lub zespołom w skuteczny sposób. Taki trening powinien być świadomy i dobrowolny. Jeżeli czujesz, że musisz zmienić coś w swoim życiu prywatnym lub zawodowym, zastanów się coachingiem. Czy sami sobie możemy być coachem? Oczywiście, że tak jednak tylko do pewnego momentu. Istnieją granice, które możemy przekroczyć tylko z pomocą drugiej osoby.

Udostępnij