twoje-zdanie.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i lifestylu

Lifestyle

Jaki rower kupić? – krótki poradnik czym się kierować 

Jaki rower kupić? – krótki poradnik czym się kierować 

Zaczynając przygodę z kolarstwem, warto zastanowić się jaki rower wybrać. Dzisiaj na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów rowerów, przeznaczonych do innej jazdy i różniącymi się ważnymi detalami. W poniższym artykule znajdziesz 3 najpopularniejsze typy rowerów oraz wskazówki, czym kierować się przy ich wyborze.

Jaki rower kupić – typy rowerów

Przed zakupem roweru warto zastanowić się, do czego będzie służył. Jazda rekreacyjna, ekstremalna czy po prostu dojazd do pracy. 

Rower miejski 

Jak sama nazwa wskazuje, rower przeznaczony jest do jazdy po mieście, w celu szybkiego i ekonomicznego przemieszczenia się. Taki sprzęt zazwyczaj jest lekki, często wyposażony w koszyk do przewożenia np. zakupów. Warto pamiętać, że ten typ roweru raczej nie jest przeznaczony do jazdy po nierównym terenie. Jeżeli jednak planujesz wycieczki w płaskim terenie, wybierając lepszy model, na pewno jazda będzie sprawiać Ci wiele radości. 

Większość rowerów miejskich jest w pełni wyposażona już od samego początku. Oświetlenie, dzwonek, bagażnik czy nóżka to coś czego powinniśmy się raczej spodziewać w podstawowym wyposażeniu. Ich cena waha się od 500 do 2000 złotych.

Rower górski (MTB)

Współczesne maszyny tego typu przeznaczone są jazdy po terenach górzystych i nierównych. Takie rowery charakteryzują się niezwykle mocnymi hamulcami, oponami o większej głębokości bieżnika, amortyzatorami i odpowiednia geometrią ramy. Dzisiaj możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów rowerów górskich, jednak skupimy się na tych najbardziej uniwersalnych. Taki rodzaj maszyny zazwyczaj jest dużo cięższy, ponieważ waży około 13 kilogramów. Opony również są dużo większe ponieważ zazwyczaj jest to 29”.

Osoby zaczynające swoją przygodę z rowerami MTB powinny szukać maszyny od 2000-3000 zł. Droższe konfiguracje przeznaczone są dla zaawansowanych kolarzy. Ich cena może nawet sięgać 20 000 zł.

Rower szosowy

Kiedyś szosówki można było porównać do roweru miejskiego, ponieważ był to rower klasyczny i lekki. Dziś istnieje tak wiele modeli tego typu roweru, że osoba zaczynająca swoją przygodę może mieć spory problem z wyborem. Najlepsze rowery tego typu potrafią ważyć nawet 5kg! Ramy takiej maszyny są bardzo lekkie, opony niezwykle cienkie a to wszystko po to, by całą energię włożoną w pedałowanie, móc przełożyć na większą szybkość.

Cena takiego rodzaju roweru waha się od 2000 do nawet 20 000 zł. Część może zastanawiać się gdzie są te pieniądze? Najdroższa zawsze jest rama, która wykonana jest z aluminium lub karbonu. Ramy karbonowe przeznaczone są raczej dla zaawansowanych, szczególnie ze względu na lekkość. Takie ramy również pochłaniają drgania, które spowodowane są nierównościami, co daje dużo większy komfort jazdy. 

Jaki rower wybrać – podsumowanie

Wyżej wymienione rodzaje rowerów, to tylko kilka typów, które dziś możemy znaleźć na rynku. Przy wyborze maszyny, kierujmy się nie tylko budżetem ale także naszymi umiejętnościami i wykorzystaniem roweru. Osoba początkująca, kupując maszynę dla zaawansowanego kolarza, przepłaca, gdyż nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich zalet takiego roweru.

Udostępnij