Wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje wykształcenia. Jest ich kilka. Warto najpierw wyjaśnić, czym jest wykształcenie. Jest to zasób wiedzy zdobytych w szkołach, które realizują podstawy programowe zgodne z wymogami obecnie panujących przepisów prawnych. W tej kwestii mowa tutaj o Prawie Oświatowym.
Jakie są rodzaje wykształcenia?
Trzeba wiedzieć o tym, że poziomy wykształcenia w naszym kraju określa art. 20 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Zgodnie z obecnie panującymi przepisami prawnymi, wyróżnić można kilka rodzajów wykształcenia. Pierwszym z nich jest wykształcenie podstawowe. Kolejno jest wykształcenie gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, a także zasadnicze branżowe. Następnie należy wymienić wykształcenie średnie branżowe, średnie, a także wyższe. Okazuje się, że szkoła podstawowa jest pierwszym etapem obowiązkowej edukacji w naszym kraju. Warto powiedzieć o tym, że przed reformą systemu edukacyjnego z 2017 r., nauka w szkołach podstawowych trwała przez sześć lat. Zakończona była sprawdzianem szóstoklasisty. Trzeba jednak wiedzieć, że jego wyniki nie decydowały o ukończeniu szkoły oraz utrzymaniu wykształcenia podstawowego, lecz były informacją dla kadry nauczycielskiej oraz rodziców, na temat osiągnięć danego ucznia. Co istotne, po reformie sprawdzian ten został kompletnie zniesiony, a sześcioletnia podstawówka została zmieniona w ośmioletnią.
Zmiana w edukacji
Trzeba wiedzieć, że podstawówka w obecnym czasie przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, który odpowiada egzaminowi gimnazjalnemu, jaki funkcjonował jeszcze w poprzednich latach. Jak się okazuje, szkoła podstawowa podzielona jest na dwa podstawowe etapy. Co ciekawe, jeszcze przed reformą edukacji w naszym kraju istniały trzyletnie gimnazja. To w nich absolwenci sześcioletnich podstawówek obowiązkowo kontynuowali swoją edukację. Warto wiedzieć o tym, że na koniec trzeciej klasy uczniowie podchodzili do obowiązkowego, zewnętrznego egzaminu gimnazjalnego, który dla wielu uczniów był dość trudny. Trzeba wiedzieć o tym, że jego wynik nie decydował o otrzymaniu wykształcenia gimnazjalnego, lecz wpływał na przyjęcie do wybranych szkół licealnych, techników, bądź zawodówek. Zmiany w szkolnictwie okazały się bardzo znaczące. Wszystko miało miejsce w 2017 r. i utrzymuje się do dziś.
Typy wykształcenia
Warto wiedzieć o tym, że istnieje kilka rodzajów wykształcenia. Ostatnim z nich jest wyższe. Trzeba wiedzieć o tym, że zasadnicze szkoły zawodowe realizowały program nauczania w kwestii kształcenia zawodowego, a ponadto ogólnego. Takowe zostały zlikwidowane przez reformę w polskiej edukacji w 2017 r. W ich miejsce zostały umieszczone szkoły branżowe pierwszego stopnia, które są bardzo cenione w obecnym czasie. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wykształcenie zawodowe mają tacy ludzie, którzy ukończyli zasadniczą szkołę zawodową, a także szkołę zasadniczą. Do tego można doliczyć inną szkołę równorzędną bądź pomyślnie zdany egzamin, który obejmuje podstawę programową kształcenia ogólnego w przypadku zasadniczych szkół, o czym nie każdy obecnie wie.