twoje-zdanie.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i lifestylu

Biznes

Plan finansowy – czym jest i jak go przygotować?

Plan finansowy – czym jest i jak go przygotować?

Plan finansowy w domu oraz przedsiębiorstwie jest niezwykle ważny. Dzięki niemu możemy uniknąć stresu związanego z przepływem środków, oszczędnościami czy inwestycjami.  Jednak czym on dokładnie jest i jak go sporządzić aby spełniał swoją funkcję?

Definicja planu finansowego

Jest to dokument, który zawiera informacje i plan dotyczący przychodów i wydatków danego przedsiębiorstwa. Jest to podstawowy element każdego biznesplanu. Dokument ten pozwala na ocenę jego ryzyka i opłacalność. Jest to jeden z trudniejszych elementów do realizacji przy funkcjonowaniu firmy. Powinien być połączony z innymi planami operacyjnymi, np. produkcyjnymi czy sprzedażowymi. Jest to swego rodzaju podsumowanie kosztów i przychodów, planowane przepływy pieniężne.

Plan finansowy budżetu domowego

Dobry plan powinien zawierać konkretne cele. Ważna jest również kontrola swojego budżetu. Dobrze jest wiedzieć jakie mamy stałe wydatki miesięczne. Dokładne dane pomogą nam sporządzić dokładny plan. Powinniśmy również mieć na uwadze dodatkowe wydatki w tzw. “sytuacjach awaryjnych”. Jest to podstawa dobrego budżetu domowego. Musimy przewidzieć, że mogą pojawić się nagłe drobne awarie cz też większe naprawy. Na początku nie muszą to być duże kwoty, lecz ważne aby regularnie starać się odkładać pieniądze a owe kwoty uwzględniać w planie finansowym. 

Plan finansowy przedsiębiorstwa

Każda firma, bez względu na jej wielkość powinna mieć sporządzony taki plan na kilka lat w przód. Na początku należy zastanowić się nad zapotrzebowaniem sprzętowym, ilością pracowników czy nowo powstałych projektów. Następnie należy określić wpływ finansowy na najbliższy rok i uwzględnić w nim wyżej wymienione wydatki. 

Warto również tworzyć prognozy finansowe na miesiąc w przód i posiadać plan awaryjny. Każde przedsiębiorstwo powinno także posiadać awaryjne źródło pieniędzy, które również powinno zostać uwzględnione w planie. Należy również porównywać wyniki finansowe w ciągu roku, po to aby wykryć ewentualne problemy.

Realizacja planu finansowego

Proces ten obejmuje kilka podstawowych etapów:

  • określenie założeń i celów
  • poznanie otoczenia przedsiębiorstwa
  • przygotowanie strategii realizacyjnych
  • zastosowanie właściwego planu działania

Plan finansowy – struktura

Pisząc plan, powinno podzielić się go na dwie części. Część operacyjna oraz część finansowa. Pierwsza obejmuje plan wszystkich kosztów, produkcji i sprzedaży. Zaś druga część to zestawienie finansowe, które ma na celu ukazanie wszystkich skutków podjętych decyzji operacyjnych.

Finansowa część tego planu stanowi swego rodzaju podsumowanie budżetu. Przedstawia zyski i straty oraz możliwe do osiągnięcia i korzyści.

Plan finansowy – podsumowanie

Kontrola budżetu jest niezwykle ważna. W zależności od potrzeb, taki plan wygląda zupełnie inaczej. Zawiera inne elementy i części z których się składa. Stworzenie takiego dokumentu przynosi same korzyści. Dobry plan jest kluczowy dla rozwijającej się firmy ale także dla budżetu domowego. 

MOOKA

Udostępnij